top of page
thumbnail_1.1_edited.jpg

WEDDING OFFER

A wedding is an event that everyone likes to remember. Through our creations, we try to keep your memories alive.

OUR PROCESS

we won't hang around for a long time during the preparations, instead we'll look around the wedding venue and capture the moments you can't be there. However, we still observe what is happening so that we do not miss anything important (such as dressing the bride or the groom).

we try to blend in and be unobtrusive, so that you and your guests can have fun naturally.

Nemusíme nutně fotit každý pohyb štětce maskérky či vytváření účesu. Na svatbu přicházíme přibližně hodinku před koncem příprav, obhlédneme si svatební místo, seznámíme se se svatebčany / dodavateli, zachytíme momenty, při kterých nemůžete být a vrátíme se k vám včas, abychom zdokumentovali poslední úpravy a momenty s družičkami / družbami nebo rodiči.

Kromě perfektního výsledku nám záleží také na tom, abyste si focení užili i vy. Při párovém focení se snažíme navodit pohodovou atmosféru, abyste se uvolnili a zabavili. Nejlepší záběry vznikají tehdy, když z vás opadne stres a strach z objektivů a užíváte si svůj moment v bublině, kde jste jen vy dva (my to jen dokumentujeme). 

Během svatebního dne zažijete spoustu momentů, které jsou neopakovatelné, jako například moment, kdy se poprvé uvidíte na cestě k slavobráně / oltáři, první manželský polibek nebo tanec... Naším cílem je tyto momenty zvěčnit, abyste je mohli prožívat znovu a znovu při sledování videa.

Prosím berte ohled na to, že nejlepší tvorba nevzniká pod časovým přesem, tento proces nelze urychlit, ale na výsledku to pak určitě poznáte. První selekcí fotek (40-50) se snažíme dodat do 14 dnů a celou svatbu do 8 týdnů. Každá svatba je jedinečná a my chceme každé věnovat 100 %. Nikdy bychom neodevzdali něco, za čím si nestojíme.

WEDDING PACKAGES

1. HIGHLIGHT VIDEO

4-6 min wedding clip
60 second video “Reels” 

recording shot on 2-3 cameras
two cameramen
Licensed music

PRICE

24,500 CZK

2. SHORT FILM

4-6 min wedding clip

long video 10-15 min

60 second video “Reels” 

recording filmed  on 2-3 cameras

two cameramen

licensed music

free shipping

PRICE

29,500 CZK

4. PRE-WEDDING VIDEO

2 hours of filming

max 2 min video clip
30 second video “Reels” 
two cameramen
licensed music

PRICE

CZK 8,000 + transport price CZK 8/km

Let's make a deal

FAQ

HOW DOES THE BINDING RESERVATION WORK?

If, after reviewing our workflow and price offer, you feel that we are the right choice for you, we will sign the contract and, after paying a 20% deposit, the date is finally booked.

DO YOU FILM WEDDINGS OUTSIDE PRAGUE?

Of course and very happy. Even outside the Czechia. We like to meet new people, traditions, customs and cultures.

HOW MUCH TIME WILL YOU SPEND WITH US?

We are at every wedding from preparations to evening entertainment. We leave the wedding by mutual agreement when we have documented everything so that nothing important is missing from your wedding video.

HOW MUCH IS SHIPPING?

The cost of shipping is included in the price of individual packages, so you don't have to worry about increasing your budget.

GOING TO A WEDDING AS A TWO?

There are always two of us going to a wedding. We are a well-matched pair in both work and private life, and that is why we can capture important moments from multiple angles in one moment. We both perceive a wedding differently, thanks to which we complement each other and create a complex work :)

CAN YOU RECOMMEND US A PHOTOGRAPHER?

If you have not yet chosen a photographer, we will be happy to recommend someone to you. We know many great photographers whose work is charming, we love working with them and we're blown away by it during the wedding.

Jozef Demčák 
+420605962606
reactmedia.cz@gmail.com

 

bottom of page